Karty plastikowe
Karty plastikowe na świecie

Historia kart plastikowych, jako środka płatniczego rozpoczęła się na początku XX wielu w Stanach Zjednoczonych. Związana jest z nią pewna anegdota o dżentelmenie, który po zjedzeniu posiłku w restauracji zauważył, że nie ma przy sobie gotówki. Ponieważ restauracja nie prowadziła rejestru dłużników, sięgną on po znajdujący się na stole kartonik, wypisując na nim zobowiązanie do zapłacenia rachunku wraz z podpisem. Po latach papierowy kartonik ewoluował w nowoczesną i powszechną plastikową kartę płatniczą.

Z historycznego punktu widzenia, początek kart plastikowych związany był z praktyką kredytowania klientów przez sprzedawców. Wszystkie transakcje zapisywane były przez handlowców w odpowiednich księgach, Jednak wraz z rozwojem domów towarowych oraz dużych sieci sklepów, zaistniała potrzeba znalezienia jednego, spójnego sposobu informowania o udzielonych kredytach, praktykowanego w danej sieci sklepów. Pierwsze karty były zatem dokumentami kredytowymi, wydanymi w praktycznej postaci kart.

Od 1910 roku amerykańska firma Western Union, a wraz za nią również inne, zaczęły używać tłoczonych metalowych płytek, jako sposobu identyfikacji klientów oraz rejestrowania ich historii rachunku. Były to pierwsze na świecie karty stałego klienta, które od samego początku pełniły dwie funkcje: wprowadzania danych oraz identyfikowania klientów. Według innych źródeł, początek kart plastikowych miał miejsce w 1917 roku z udziałem amerykańskiej firmy handlowej "Smart and Roebuck". Wprowadziła ona dla swoich klientów kartę w postaci metalowej blaszki, na której umieszczone były dane klienta wraz z podpisem.

Istotnym przełomem było wprowadzenie kart do instytucji finansowych. Pierwszym bankiem, który tego dokonał był Flatbush National Bank w 1947. Pomysł, praktykowany w skali lokalnej, został przejęty przez kolejne instytucje finansowe.

Pierwszy globalny system kart plastikowych, został wdrożony przez organizacje Diners Club. Posiadacze musieli uiszczać roczną opłatę za używanie kart, natomiast akceptanci zobowiązani byli do płacenia prowizji od transakcji.

Pierwszą kartą plastikową wydaną przez Diners Club była karta Travel and Entertainment, przeznaczona przede wszystkim do płacenia za usługi turystyczno-gastronomiczne. W 1958 wyemitowano natomiast plastikową kartę American Express, która po dziś dzień cieszy się ogromną popularnością. Kolejnym bardzo istotnym wydarzeniem w historii płatniczych kart plastikowych było udzielenie licencji przez Bank of America innym instytucjom finansowym na tzw. "blue, white and gold Bank Americard". Rozwiązanie to wpłynęło na gwałtowny rozwój i wzrost popularności kart plastikowych na świecie. Przynajmniej teoretycznie, każdy posiadacz mógł jej używać u akceptantów na całym świecie. Po kilki latach system został usprawniony a wszystkie międzynarodowe instytucje finansowe oraz licencjobiorcy Bank of America stworzyły w 1966 stowarzyszenie VISA International. Także w 1966 grupa rywalizujących banków połączyła się pod nazwą Interbank Card Association, zmienioną później na MasterCharge, a w 1979 na MasterCard. W 1983 roku na kartach plastikowych MasterCard pojawiła się nowa forma zabezpieczeń - hologram. Wydano także pierwszą płatniczą kartę plastikową typu business.Karty plastikowe w Polsce

W Polsce kariera kart plastikowych rozpoczęła się na przełomie lat 80 i 90. W 1990 roku została założona firma PolCard, jako pierwsze centrum rozliczeń kart płatniczych i autoryzacji. Na początku lat 90 karty plastikowe były akceptowane przez część sklepów, powstawały również pierwsze bankomaty.

Na początki lat 90 przypada wielki rozkwit kart plastikowych, które oprócz sposobu płatności, wykorzystane były również w systemie wyciągu narciarskiego w Szczyrku, systemie biletów MPK w Krakowie i systemie rejestracji czasu pracy w Warszawie.

Dzięki kartom plastikowym diametralnie zmienił się komfort naszego życia. Obecnie są one wszechobecne i wykorzystywane są jako systemy kart lojalnościowych, karty stałego klienta, czy identyfikatory.

Z przyjemnością oferujemy Państwu zróżnicowane rodzaje kart plastikowych.